Barbara Vujanović (1983.) viša je kustosica u instituciji Muzeji Ivana Meštrovića – Atelijer Meštrović. Zadužena je za zbirku fundusa Atelijera Meštrović. Radi i kao likovna kritičarka te priprema doktorat na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Autorica je i kustosica projekta MEŠTART koji je započet 2009. godine u Atelijeru Meštrović u cilju aktualizacije i novoga čitanja opusa Ivana Meštrovića kroz suvremene umjetničke izričaje te još niza autorskih izložbi.
Povod ovom razgovoru je autoričina knjiga Meštrovićev znak u Zagrebu, u izdanju Muzeja Ivana Meštrovića – Atelijera Meštrović. U knjizi je predstavljeno deset javnih spomenika i javnih skulptura Ivana Meštrovića, a to su Seljaci, Zdenac života, Udovica, Josip Juraj Strossmayer, Žena (s prekriženim rukama), Majka doji dijete, Andrija Medulić, Povijest Hrvata, Ruđer Bošković, Nikola Tesla, zatim dvije građevine koje je projektirao – Crkva Krista Kralja i Dom hrvatskih likovnih umjetnik, tri Meštrovićeva muzeja; Atelijer Meštrović, Gliptoteka HAZU te Moderna galerija, kao i tri crkve u kojima nalaze njegova djela (Zagrebačka katedrala te Crkve sv. Marka i Krista Kralja).
Također, predstavljaju se i Meštrovićevi iščezli prostori – Galerija Meštrović u Ilici 12 i atelijer na Josipovcu 5 (danas ulica Ivana Gorana Kovačića).
Dr.sc. Snješka Knežević u recenziji ove knjige ističe: “Autorica, Barbara Vujanović, ovim je tekstom potvrdila visoku razinu poznavanja djela Ivana Meštrovića te kulturne i društvene povijesti Zagreba u razdoblju kojim se bavi. Poziva se na istraživanja arhivskih izvora, periodike, dnevnih novina i literature Meštrovićevog doba (od početka do sredine dvadesetog stoljeća), na ukupnu literaturu o Meštroviću sve do recentnih studija, napokon navodi relevantnu literaturu o urbanističkom razvoju i arhitekturi Zagreba. Ne zadovoljava se samo naracijom nego donosi interpretaciju, što je općenito cilj povijesnoumjetničke analize i prikaza. Po svim tim obilježjima tekst ima karakter znanstvenog rada i suvereno ulazi u opsežnu literaturu o Meštroviću kao samosvojni doprinos s elementima inovacije. No ujedno, temom Meštrović i Zagreb, obiljem informacija i zanimljivosti neupitno će privući širu publiku.”
O knjizi Meštrovićev znak u Zagrebu i nizu ostalih tema s Barbarom Vujanović smo popričali u intervjuu u nastavku.
*Barbara Vujanović / foto: Emil Fuš
► Što je posebno intrigantno oko Meštrovićevog “zagrebačkog razdoblja”? Što ga je obilježilo?
Barbara Vujanović: Obilježilo ga je više važnih privatnih i profesionalnih događaja. Ponajprije, početkom 1920-ih Ivan Meštrović skrasio se na Gornjem gradu, u Mletačkoj 8, gdje je s Olgom Kesterčanek, svojom drugom suprugom, osnovao obitelj. Jedan od razloga dolaska u Zagreb, nakon što je u predratnom i ratnom periodu živio, djelovao i izlagao u europskim gradovima poput Beča, Pariza, Londona, Praga, Beograda, Cannesa i Rima, bio je poziv da dođe predavati na Kraljevsku akademiju za umjetnost i umjetni obrt. Naime, Tugomir Alaupović, šef povjerenstva za prosvjetu u Zemaljskoj vladi u Zagrebu, kao i kolege s akademije, predvođene Brankom Šenoom, smatrali su da upravo Meštrović sa svojim iskustvom i autoritetom uspjeti školu uistinu uzdignuti na razinu akademije, to jest fakulteta.
U narednim desetljećima, Meštrović je kao rektor (što je ekvivalent današnjem dekanu) i profesor postigao upravo to – osuvremenjen je njezin nastavni program i dovedeni su novi profesori, poput primjerice, Ljube Babića, Vladimira Becića, Maksimilijana Vanke, Joze Kljakovića, Marina Tartaglie, Tomislava Krizmana i Frana Kršinića. Naposljetku, njegovim je zalaganjem 1938. Akademija dobila status fakulteta, nakon što je 1933. godine demonstrativno odstupio s rektorske pozicije, jer je Beograd odbijao instituciji priznati viši rang. Meštrović se stoga tek 1938. vratio svojim funkcijama. Dok je bio rektor, 1926. godine na Akademiji je uspostavljen i Arhitektonski odjel.
Nadalje, “zagrebačko razdoblje” obilježeno je izložbenom aktivnošću u zemlji i inozemstvu, i ponajviše podizanjem velikim brojem spomenika, u Hrvatskoj, Srbiji, Crnoj Gori, SAD-u i Rumunjskoj. Zbog zahtjevnih izvedbi javnih skulptura Meštrović je modernizirao Ljevaonicu Akademije, što je naravno bilo na korist i drugim kiparima. Ljevaonica djeluje, dakako, i danas, pa možemo reći da je to samo jedna od zagrebačkih institucija, uz Akademiju likovnih umjetnosti, koju je Meštrović zadužio.
*Barbara Vujanović / foto: Emil Fuš
► Meštrović je jedinstven i po tome, kako u svijetu tako i u Hrvatskoj, što je u velikoj mjeri prisutan u javnom prostoru. Znam da nije jednostavan odgovor, ali kako je to moguće?
Barbara Vujanović: Meštrović se već na početku karijere, dok je studirao u Beču, počeo javljati na natječaje. Prvi njegovi radovi u javnom prostoru su Spomenik Luki Botiću podignut 1907. u Splitu, reljef Seljaci postavljen 1907. na kuću Popović i Zdenac života, smješten 1912. ispred Hrvatskoga narodnog kazališta u Zagrebu. No, kao što sam već rekla, najplodniji period njegove spomeničke produkcije jest “zagrebačko razdoblje”, tijekom kojega je u Hrvatskoj i svijetu podignuo čak 17 spomenika, a nekoliko projekata, poput Spomenika Simonu Bolivaru za Venezuelu ili Boliviju, te Spomenika maršalu Piłsudskom za Varšavu, da spomenem samo neke, nije bilo realizirano.
Više je razloga kojima možemo tumačiti tu njegovu zapanjujuću prisutnost u javnom prostoru. Kao prvo, većina je spomenika postavljena u Kraljevini SHS. I dok je u zapadnoj Europi razdoblje statuomanije trajalo otprilike od 1870. do 1914. godine, u Srednjoj i Istočnoj Europi to razdoblje počinje tek nakon Velikoga rata. Osnivanjem novih država dolazi do potrebe komemoriranja povijesnih ličnosti i do prezentiranja i slavljenja nacionalnog identiteta upravo kroz spomenike. Meštrović koji je bio svjetski najuspješniji i najpoznatiji umjetnik, uz to angažiran u Jugoslavenskom odboru, imao je savršenu poziciju za dobivanje narudžbi u tadašnjoj državi. Pozicija mu je bila dodatno osnažena s profesorskom i rektorskom ulogom, a tu je i spomenuta kvalitetna Ljevaonica. Dobivanje stranih izložbi povezujemo s njegovom izložbenom aktivnošću. Recimo, projekt spomenika Indijancima dodijeljen mu je temeljem uspjeha samostalne izložbe u newyorškom Brooklyn Museumu 1924., te niza izložbi priređenih u SAD-u iduće godine.
Varšavski projekt dobio je zahvaljujući prethodnim spomenicima, člancima koji su se javljali u poljskoj periodici, monografiji Vojeslava Molèa koja je objavljena 1936. u Krakowu. Osim toga, prestiž u slavenskom svijetu osigurao je svojim intenzivnim vezama s češko-slovačkim predsjednikom Tomášom Garrigueom Masarykom.
Zapravo, svaki projekt ima svoju pozadinu i razloge, no radilo se o kompleksnoj platformi umjetničko-političkog utjecaja koja mu je omogućavala angažmane. Konačno, međuratno je razdoblje obilježeno uvođenjem neo-klasičnoga vokabulara u javnu plastiku i državnu arhitekturu, jer je upravo on pružao idealnu podlogu za predočavanje ideoloških narativa. Meštrović je vrhunski ovladao tim vokabularom.
Izazovu javne skulpture pristupao je kao kompletan autor, koji je veoma samosvjesno oblikovao i okolni prostor, koji je prilagođavao spomeniku, kako bi tim suodnosom skulpture, postamenta, okoliša, pa i arhitekture dodatno osnažio simboličko značenje spomenika, odnosno ideje ili osobe kojoj je on bio namijenjen. Meštrović je bio školovani arhitekt, a pri osmišljavanju postavljanja i smještaja spomenika surađivao je s vrsnim arhitektom Haroldom Bilinićem.
Jedinstvenost stoga proističe iz autorske zaokruženosti i dvojakoga utjecaja kojega je uspio nametnuti i u Hrvatskoj i van njezinih granica.
*Ivan Meštrović: Dom HDU (1934.-1938.)/ foto: Filip Beusan
► Što znači čitati Meštrovićev opus, njegovu baštinu, kao “znak”? Možete li nam nešto reći o metodologiji vaše knjige?
Barbara Vujanović: Svaki sam projekt, spomenički, arhitektonski, odnosno njegovu prisutnost u zagrebačkim muzejima i crkvama, razložila u zasebnim, kronološki raspoređenim, poglavljima. Bavila sam se pozadinom narudžbe ili natječaja, uvjetima i razlozima nastanka djela, njegovom recepcijom u vrijeme natječaja i postavljanja, te odnosom javnosti u narednim desetljećima do danas. Želja mi je bila pratiti razvoj samoga Meštrovića ali i grada Zagreba, njegove kulturne, društvene i političke klime. Pozivala sam se na prethodna istraživanja i tumačenja, i nastojala im pridružiti vlastita.
Zašto baš “znak”? Spomenicima je dakako imanentno da označuju određenu ličnost, to jest ideju, ideologiju, vrijednost, nacionalni ili kakav drugi identitet. Nadalje, zaintrigirala me je činjenica da su Meštrovićevim skulpturama, a čak ih je deset postavljeno u Zagrebu, označene neke od najvažnijih topografskih točaka u gradu. Javne skulpture i spomenici postavljeni su, što umjetnikovom gestom, što voljom kasnijih generacija, uz građevine znanstvene, visoko-obrazovne, trgovačke, medicinske, vjerske, muzejsko-izložbene, kazališne i bankarske namjene.
Osim materijalnih, fizičkih znakova bavila sam se i nematerijalnim, poput Meštrovićeva utjecaja na razvoj Akademije likovnih umjetnosti, i drugih zagrebačkih institucija. Pozivam se na Umberta Eca, koji je ustvrdio kako je “znak upravo ono što se može tumačiti”, pa se tako i ja nadam da će ova knjiga biti povod i zalog daljnjim novim tumačenjima Meštrovićeve baštine, i uopće umjetničkim i arhitektonskim ostvarenjima u javnom prostoru, bilo da se radi o modernima ili suvremenima.
*Naslovnica knjige “Meštrovićev znak u Zagrebu” Barbare Vujanović
► Za Zdenac života, njegovo možda najpoznatije djelo, tvrdite da vodi dvostruki život. Možete li detaljnije objasniti što to znači, i zašto ste to baš konstatirali za ovaj rad?
Barbara Vujanović: Dvostruki život toga djela prepoznajem u činjenici da iako je ono najpoznatije kao javna skulptura, originalni sadreni odljev, original, bio je prije lijevanja u broncu, 1910. godine, izlagan na izložbama. I danas je na Meštrovićevim retrospektivnim i tematsko-problematskim izložbama, kao i na međunarodnim, skupnim izložbama sadreni zaštitni odljev iz 1971. godine. Samo da spomenem nekoliko recentnih izložbi, primjerice aktualnu izložbu Ivan Meštrović: Tjelesnost i erotika u Cankarjevu domu, na kojoj je razmatran aspekt prikazivanja nagoga tijela i erotičnosti koja prožima ovo secesijsko-simbolističko ostvarenje. Nagost je uostalom provocirala javnost i u vrijeme postavljanja Zdenca ispred Hrvatskoga narodnog kazališta 1912. godine. U pojedinim člancima iskazivao se kritički stav spram skulpture, a negodovali su i konzervativni građani. Odbojni stav javljao se i u kasnijim razdobljima. Diskusije koje su se vodile oko zagrebačke izložbe erotike, postavljene u Gliptoteci HAZU, ali i oko nekih drugih primjera eksponiranja nagoga tijela u javnom diskursu, dokazuju da je golo tijelo gotovo jednak izazov danas, baš kao što je bilo 1912. godine, što je smiješno i žalosno.
Izlaganjem pak na prošlogodišnjoj izložbi u pariškom Grand Palaisu na izložbi Rodin. L’exposition du centenaire Zdenac života pridružen je ostvarenjima Augustea Rodina, kipara koji je uvelike utjecao na mladoga Meštrovića. Izložen je uz Zdenac s petoricom dječaka Georgea Minnea, čime je priključen još jednom predstavniku simbolizma i secesije koji je koncem 19. stoljeća oblikovao veoma popularnu temu i formu spoja zdenca i skulpture.
Višestruki život imaju još neke javne skulpture, poput Povijesti Hrvata, koja je muzejski izložak u Atelijeru Meštrović, dok mramorna skulptura resi Kraljevski dvor na beogradskom Dedinju, jedan je brončani odljev postavljen ispred zgrade Hrvatske bratske zajednice u Pittsburghu u SAD-u. Simbolički potencijal potvrđen je unošenjem u logo Zagrebačkoga sveučilišta, ispred čijeg je sjedišta je i postavljena skulptura, te Splitskoga sveučilišta. Svaka lokacija i izložbeno predstavljanje zapravo potencira i otkriva različite aspekte značenja i tumačenja djela.
*Ivan Meštrović: “Zdenac života” (1905.) / foto: Valentino Bilić Prcić
*Ivan Meštrović: “Zdenac života” (1905.) / foto: Valentino Bilić Prcić
*”Zdenac života” na izložbi “Ivan Meštrović: Tjelesnost i erotika” u Cankarjevu domu / foto: Filip Beusan
*Detalj “Zdenca života”, izložba “Ivan Meštrović: Tjelesnost i erotika” u Cankarjevu domu / foto: Filip Beusan
► Kakve su stilske, a kakve simboličke prezentacije teme žene u Meštrovićevu opusu? Slavi ulogu majke?
Barbara Vujanović: Na primjeru deset zagrebačkih javnih skulptura i spomenika primjećujemo da je lik žene prisutan na njih šest. Na njima pratimo stilske mijene secesije, simbolizma i impresionizma (Zdenac života), monumentalizma (Seljaci, Udovica) te neoklasicizma i realizma “zagrebačkoga razdoblja” (Žena (s prekriženim rukama), Majka doji dijete, Povijest Hrvata). Shodno ukusu i interesu vremena žena je transponirana na razinu općega simbola, najčešće – majke. Kod Povijesti Hrvata dodane su još neke simboličke konotacije.
U ovom segmentu zagrebačke spomeničke plastike dan je gotovo cjeloviti presjek Meštrovićeve prezentacije žene. Na Zdencu života njezino nago tijelo, pridruženo muškome, pronosi emocije strasti, zaljubljenosti, erotskih nagona. U licima tri žene prepoznaje se njegova prva supruga Olga Klein, te njezine sestre Selma i Olga. Na reljefu Seljaci žena je prikazana u ulozi majke ali i u svakodnevnoj interakciji trgovine. Udovica iz 1909. godine postavljena u Parku skulptura Akademije likovnih umjetnosti pripada herojskom Kosovskom ciklusu, no ovako izmještena izlučena je iz okvira bitke, te se na prvi pogled čita njezina senzualnost, a ne politički predznak ciklusa. Ženu (s prekriženim rukama) (1928. – 1929.) interpretiram u ključu Meštrovićeva preuzimanja kompozicijskog i ikonografskog obrasca Venere pudice, a ujedno prepoznajem i autobiografski moment jer akt nosi portretne crte supruge Olge Kesterčanek. Isti je moment primijećen na skulpturi Majka doji dijete jer je njime obilježio rođenje sina Mate 1930. godine. Za Povijest Hrvata iz 1932. vjeruje se da je riječ o portretu umjetnikove majke.
Nasuprot dakle poznatim muškarcima, ličnostima kao što su Josip Juraj Strossmayer, Ruđer Bošković i Nikola Tesla, žena je anonimna, utjelovljenje određenog ideala, ponajprije majčinstva, a onda i nacionalnog identiteta, i istovremeno intimno bliska samom umjetniku.
► Možemo li nešto reći i o Meštrovićevoj ulozi u povijesti zagrebačkih institucija?
Barbara Vujanović: Osim spomenute ALU, Meštrović je bio vezan uz više kulturnih i znanstvenih institucija. Bio je član HAZU, ondašnje JAZU. Uz to je vezan i jedan specifikum. Naime, 1919. izabran je za počasnoga člana, a 1934. godine za redovitoga člana. Od 1942. godine, kada nakon sužanjstva u ustaškom zatvoru napušta Zagreb i odlazi u Italiju, više nije bio redoviti član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, a to nije bio ni nakon 1945. godine, pa je do smrti opet bio samo počasni. To je jedini takav slučaj u povijesti HAZU.
Meštrović je vezan uz Modernu galeriju od njezina samoga početka. Njegova skulptura Timor dei jedno je od tri djela kojima je 1905. oformljen fundus ovoga muzeja, koji je dugo mučio problem sa svojim “stambenim pitanjem”. Kao član Upravnog odbora Hrvatskoga društva umjetnosti “Strossmayer” i član uprave Jugoslavenske akademije znanosti i umjetnosti, doprinio je njezinom smještaju na prvom katu historicističke palače Vranyczany, u Hebrangovoj 1.
Vezano uz HDU “Strossmayer” riješio je i pitanje stalnoga izlagačkoga prostora izgradnjom Hrvatskoga doma likovnih umjetnosti, tako da je vješto preusmjerio narudžbu Spomenika kralju Petru I. oslobodiocu u ovaj kapitalni projekt. Doduše, pri tome je sebi namijenio Umjetnički paviljon, pa su koncem dvadesetih i tridesetih godina u njemu bili smješteni sadreni modeli čikaških Indijanaca i Grgura Ninskog. Također, bio je član P.E.N. kluba, počasnog odbora Panevropske unije od njezina osnutka 1930. godine u Zagrebu.
*Meštrovićeva djela u Gliptoteci HAZU / foto: Valentino Bilić Prcić
► Koje su vam nove interpretacije Meštrovićeva rada posebno važne?
Barbara Vujanović: Teško mi je izdvojiti. Čini mi se da je najvažniji zbir svih njegovih ostvarenja, angažmana, zauzimanja, koji svjedoče širinu i dubinu njegova utjecaja u formiranju grada Zagreba. Meštrović je sa svojom generacijom umjetnika, arhitekata, intelektualaca, transformirao Zagreb od austro-ugarskoga grada 19. stoljeća u moderni grad 20. stoljeća. Ono što danas svjedočimo zapravo je samo djelić njegovih nauma. Primjerice postavljanje Spomenika Josipu Jurju Strossmayeru trebalo je biti dio opsežnije transformacije trga iza zgrade HAZU, koja je u njegovoj koncepciji trebala biti isključivo posvećena znanosti, dok bi se sučelice njezinu začelju, na mjestu Kemijskoga laboratorija, prema njegovu projektu sagradila nova zgrada muzejske namjene. Nerealizirani arhitektonski projekt kojega je razrađivao s arhitektom Bilinićem zaživio je kasnije u projektu njegove splitske vile, današnje Galerije Meštrović.
Također, važnost Hrvatskoga doma likovnih umjetnika počiva i na činjenici da je osim starijega Kvaternikova trga (tržišta) ovo jedini definirani trg na potezu do Maksimira. Meštrović je s neostvarenim projektom crkve Krista Kralja, svojim najvećim arhitektonskim projektom, namjeravao hrabro transformirati tada nedefinirano tkivo naselja Trnje, koje je tek počinjalo dobivati čvrste urbanističke obrise. Uz onaj Meštrovićev Zagreb koji jest, koji i danas postoji, u knjizi predstavljam Meštrovićev Zagreb koji je mogao biti, i onaj koji je bio, no koji je iščeznuo.
Jedan od tih heterotopijskih prostora je Galerija Meštrović, prva privatna galerija jednog umjetnika u gradu Zagrebu, koja je djelovala od 1933. do 1937. godine na adresi Ilica 12. Iznimno je zanimljiva činjenica da je radnim vremenom galerija bila prilagođena radnim ljudima i školama, te je posebno isticana mogućnost za srednjoškolce i sveučilištarce da u njoj savladaju pojmove o kiparstvu. Prihod od ulaznica pokrivao je troškove galerije, a ostatak je išao u korist HDU “Strossmayer” za siromašne umjetnike. S jedne strane to je bilo mjesto Meštrovićeve promocije i mondenoga okupljanja, jer ovdje su zalazili i kraljica Marija i kralj Aleksandar I. Karađorđević, te slavni avijatičar Charles Lindbergh, a s druge strane pokazivala se socijalna osviještenost i želja za suradnju sa školama.
*Galerija Meštrović u Ilici 12, Zagreb
► Trenutno radite na još jednoj knjizi posvećenoj Meštroviću? O čemu je riječ?
Barbara Vujanović: Trenutno završavam knjigu pod naslovom Ivan Meštrović i Česi: primjeri hrvatsko-češke kulturne i političke uzajamnosti, koju će objaviti Muzeji Ivana Meštrovića u suradnji s Hrvatsko-češkim društvom. U knjizi će biti sabrani tekstovi Dalibora Prančevića, Marijana Lipovca i Jiříja Kudĕle. Bavim se Meštrovićevim kontaktima sa češkim umjetnicima i političarima, poput Tomáša Garriguea Masaryka. Ova tema do sada nije bila cjelovito obrađivana, a na primjeru intenzivnih veza sa češkom umjetničkom, političkom i intelektualnom elitom prikazat ću Meštrovića kao nezaobilaznog srednje-europskoga kulturnog diplomata, čije veze i danas mogu biti podloga novim razmjenama i dubljem razumijevanju povijesnih okolnosti u kojima je djelovao i koje je sam oblikovao.
► Projekt Meštrovićev znak u Zagrebu nastavlja se i ove godine?
Barbara Vujanović: Da, ove godine nastavljam i projekt Meštrovićev znak u Zagrebu. Obzirom da se navršava velika obljetnica otvorenja Hrvatskoga doma likovnih umjetnosti, Atelijer Meštrović će je obilježiti izložbom Meštrovićev znak u Zagrebu – Meštrović arhitekt: 80 godina Hrvatskoga doma likovnih umjetnosti. Doista je mnogo toga napisano o ovoj fascinantnoj građevini, pa će mi se u katalogu pridružiti kolegica s Instituta zapovijest umjetnosti pri Akademiji za znanosti Češke Republike, dr. sc. Vendula Hnídková, koja će Meštrovićev paviljon interpretirati u kontekstu ondašnje srednjoeuropske moderne arhitekture. Sam izložbeni postav koji će prikazivati i povijesne mijene koje su obilježile građevinu, kao i njezine arhitektonske posebnosti, bit će interaktivan. Taj je segment povjeren Ivanu Marušiću Klifu. A na projektu sudjeluju Damir Gamulin i Filip Beusan. Vjerujem da će sinergija svih ovih vrhunskih stručnjaka i autora ishoditi drugačiji pogled na kultnu zagrebačku građevinu.
*Meštrovićeva djela u Atelieru Meštrović / foto: Valentino Bilić Prcić
► Tu je i doktorat, ali i neka nova vođenja, suradnje, izložbe…?
Barbara Vujanović: Prije dvije godine sudjelovala sam u fantastičnom međunarodnom programu British Museuma za muzealce. International Training Programme omogućio mi je da tijekom šest tjedana u British Museumu te u nekoliko muzeja u Manchesteru aktivno upoznam kroz radionice i predavanja gotovo sve segmente rada u muzeju, od konzervacije muzejskih predmeta, njihova postavljanja na izložbi, osmišljavanja izložbenih projekata do njihove prezentacije na društvenim mrežama. Obzirom da sam 2015. bila koautorica zagrebačke retrospektive Augustea Rodina, koju su priredili Muzeji Ivana Meštrovića te da se u doktorskoj disertaciji koju upravo spremam pri zagrebačkom Filozofskom fakultetom bavim utjecajem klasične tradicije na Meštrovićevo stvaralaštvo, dobila sam priliku da surađujem s kolegama iz British Museumu. Tako ću ovoga srpnja održati predavanje u sklopu izložbe Rodin and the art of the ancient Greece. Pod mentorstvom Iana Jenkinsa, autora izložbe, voditelja Zbirke grčke umjetnosti pri Odjelu Grčke i Rima, i koautorice Celeste Farge, osmislila sam manju putujuću izložbu koja se bavi jednom od tema glavne izložbe – pitanjem kako je Rodin uvođenjem fragmenta transformirao tijek moderne umjetnosti. Riječ je o kontinuiranom projektu British Museuma Spotlight Loan project, kroz koji ovaj muzej diljem Engleske prikazuje djela iz svojih bogatih kolekcija, diseminirajući odjeke svojih projekata koji zbog svoje financijske i organizacijske kompleksnosti nije moguće postaviti u nekom drugom muzeju. Također ima se na umu da mnogi van Londona neće biti u prilici posjetiti izložbu. Mislim da je ovo sjajan primjer promocije fundusa, istraživanja, učvršćivanja međuinstitucionalnog povezivanja, i u konačnici suradnje sa stranim kustosima.
Izložba Rodin: rethinking the fragment bit će postavljena u tri muzeja, u Abbot Hall Art Gallery u Kendalu, Holburne Museumu u Bathu, te u New Art Gallery Walsall. U svakom muzeju iskoristit će se posebnosti njihovih kolekcija, a posebna pažnja se pridaje radu s različitim društvenim skupinama. U posljednjem muzeju projektu će se priključiti britansko-izraelski kipar Daniel Silver, što mi je zanimljivo u svjetlu činjenice da u Muzejima Ivana Meštrovića spajam modernu i suvremenu umjetnost kroz izložbeni ciklus MEŠTART. I raduje me što imam priliku puno toga naučiti od britanskih kolega, ali i što ću se kroz predavanje o Rodinovoj paradigmatskoj skulpturi Mislilac, te kroz izložbu, dotaknuti Meštrovića, koji me uostalom i doveo do British Museuma.
*Barbara Vujanović / foto: Ognjen Karabegović
Razgovarao: Srđan Sandić / sve tekstove ovog autora za Vizkulturu potražite na linku
Zahvaljujemo Muzejima Ivana Meštrovića na ustupljenim vizualnim materijalima.
*Tekst je dio Vizkulturinog projekta “Vizkulturiranje društva, 2018.” koji je sufinanciran sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija Agencije za elektroničke medije
The post Nova tumačenja Meštrovićeve baštine appeared first on vizkultura.hr.