Ivan Martinović, diplomirani inženjer građevine, bio je od 1970. do 1982. glavni inženjer u zagrebačkoj Hidroelektri, da bi u razdoblju od 1986. do 1989. godine radio kao glavni inženjer Hidroelektre na velikim investicijskim projektima u Alžiru. Kasnije je postao i tehnički direktor Hidroelektre, do 1991. godine kada prelazi u Ingru koja je također značajno djelovala u toj najvećoj afričkoj zemlji. U ovom intrevjuu govori o Hidroelektrinim projektima u Alžiru.
Intervju donosi i stručnoj i kulturnoj javnosti do sada nepoznatu informaciju o dva realizirana spomenika zagrebačkog arhitekta Vahida Hodžića u Alžiru.
Intervju je dio serije projekta Motel Trogir i Mediteranske mreže modernizma.
*Grad Alžir / foto: Saša Šimpraga
► Kada je Hidroelektra počela raditi u Alžiru?
Ivan Martinović: Prvi Hidroelektrin projekt u Alžiru bila je cesta Chiffa – Berrouaghia u dužini 52 kilometra, čija je izgradnja započela 1980. godine. Taj je projekt uspješno završen i bio je ulaznica u daljnje projekte u Alžiru. Prije mog dolaska Hidroelektra je još izgradila branu Sidi Yacoub i Istočni izlaz iz grada Alžira.
► Kako je došlo do vašeg angažmana u Alžiru?
Ivan Martinović: Nakon posla u SSSR-u gdje sam radio na izgradnji plinovoda „Urengoj-Užgorod“ od Sibira do Zapadne Europe koji je bio završen, tadašnji direktor Hidroelektre Žarko Čikara me zamolio da se angažiram u Alžiru gdje je započela izgradnja velikih projekata. Naravno, pristao sam i praktički odmah poslije rada u Rusiji otišao u Alžir. Bilo je to 1986. godine.
► Na kojim ste točno projektima radili u Alžiru?
Ivan Martinović: U to vrijeme Hidroelektra je gradila čak šest paralelnih projekata u Alžiru. Bio sam angažiran na svima, a posebno na projektu SPIK (Sistem Potable Isser – Keddara). Radilo se o vodoopskrbnom sustavu glavnog grada Alžira pitkom vodom. Taj projekt je bio velik i složen tako da je trebalo angažirati najbolje kadrove u Hidroelektri da bi se izgradio.
Hidroelektra je u periodu od 1980. do 1990. u jednom desetljeću, realizirala projekte u Alžiru u vrijednosti milijardu i dvjestoosamdeset milijuna dolara.
Sam SPIK je vrijedio 550 milijuna dolara, tj. polovinu ukupne vrijednosti realiziranih radova u Alžiru. SPIK je bio i najveći Hidroelektrin projekt u Alžiru, pa je i moj angažman bio značajniji u tom projektu.
Osim toga, od velikih projekata radili smo još dva hidrosustava, aerodrom Boufarik i lukobran u Arzewu, a naručitelji su bila tri ministarstva: vojni aerodrom Boufarik gradili smo za Ministarstvo obrane; SPIK, Minu, Chiffa-Habril, Sidi Yacoub i Zeraldu za Ministarstvo hidraulike, a za Ministarstvo javnih radova izgradili smo cestu Chiffa – Berrouaghia, Istočni izlaz iz grada Alžira i lukobran u luci Arzew.
► Za što se vi bili zaduženi na projektima?
Ivan Martinović: Radio sam na izradi dinamičkih planova i izgradnje objekata, organizaciji izvođenja radova u zadanim rokovima. Koordinirao sam radove između izvođača i podizvođača i vodio pregovore sa glavnim podizvođačima kao što su firma Pfeiffer, Zinkon International, Casagrande.
► Što je SPIK, najveći Hidroelektrin projekt u Alžiru, podrazumijevao?
Ivan Martinović: SPIK je počeo 1985., a završen je 1989. godine. Svrha tog sistema je da voda iz saharskih rijeka Isser, Keddara i Hamis dođe do distribucijske mreže po cijelom gradu Alžiru.
Sistem SPIK-a sastoji se od brana Keddara i Beni Amrane s pumpom stanicom Beni Amrane; stanice za pročišćavanje/tretman vode Boudouaou; rezervoara Gue de Constantine i Sidi Garidi s pumpnim stanicama; vanjskog cjevovoda od betonskih prednapregnutih vakuumiranih i čeličnih cijevi s dvjema galerijama Thenija koje su dužine 1538 metara i Keddara od 280 metara te gradskog cjevovoda od betonskih prednapregnutih vakuumiranih i daktil cijevi s galerijom Telemly dužine 250 metara, oknom dubine 42 m i promjera 6 m. To smo sve izgradili.
► Kako je to teklo?
Ivan Martinović: Brana Keddara je već bila završena kada sam ja došao u Alžir, a gradila ju je beogradska firma Hidrotehnika. Brana je stvorila veliko akumulaciono jezero, ali to nije bilo dovoljno za tako veliki grad, pa je u sklopu SPIKA bila ugovorena i druga brana, Beni Amrane. Višak vode iz Beni Amrane putem pumpne stanice prepumpavan je u Keddaru gdje se voda iz ta dva jezera objedinjuje i distribuira u grad. U gradu Alžiru bio je postojeći vodovod, napravljen od Francuza, kapacitiran za grad od 800 000 stanovnika, i osiguravao je četiri metra kubna u sekundi. S našim projektom, kapacitet akumulacije osigurao je dodatnih šest metara kubnih u sekundi za potrebe grada. Grad Alžir danas ima četiri milijuna stanovnika.
*Grad Alžir / foto: Saša Šimpraga
► Koji su bili najveći izazovi i problemi prilikom izgradnje SPIK-a?
Ivan Martinović: Proizvesti i ugraditi cijevi u vanjski cjevovod i gradski cjevovod. Samo vanjski cjevovod sastojao se od prednapetih betonskih i čeličnih cijevi u dužini od 215 kilometara.
Za izradu cijevi je trebalo napraviti dvije tvornice. Jedna za prednapete betonske cijevi, a druga za čelične cijevi. Tvornice su izgrađene u Rouibi, pored grada Alžira. Tvornica armirano-betonskih prednapetih cijevi u Rouibi napravljena je za šest mjeseci po projektu njemačke firme Pfeiffer, a tvornicu čeličnih cijevi projektirao je i izveo Union Invest iz Sarajeva.
Najveći problem je bio izvesti cijevi. Planirana proizvodnja je bila 66 prednapetih armiranobetonskih cijevi na dan. Cijevi su dužine 6 metara od 500 mm do 2000 mm, težine od 4 do 24 tone. Trebalo je proizvesti 26.660 komada takvih cijevi tijekom 18 mjeseci.
Problem je bio postići proizvodnju od 60 cijevi na dan i trebalo je proći vremena da se to postigne, a i kvaliteta. To je bio mukotrpan posao. Cijevi su građene s raznim aditivima dok nije postignuto optimalno rješenje. Tu sam ja bio angažiran i postigli smo tih 60 cijevi, budući da se njihova proizvodnja nalazila na kritičnom putu, i to je bio uvjet da se projekt uopće dovrši. Uhodavanje u prizvodnji cijevi trajalo je dva i pol mjeseca. Kada smo proizveli prvu pravu cijev to je bilo takvo veselje da ne možete zamisliti.
Cjevovod je imao i dva hidraulička tunela, Thenija dužine 1538 m i Keddara dužine 280 metara.
Bio je to ogroman projekt i veliki izazov.
► Kako je tekla sama izgradnja?
Ivan Martinović: Radilo se 24 sata u dvije ili tri smjene. Poseban režim vladao je kod iskopa i polaganja cijevi u samom gradu. Radove smo izvodili od ulice do ulice, tj. zatvorili bismo dio ulice i u kratkim rokovima završili bi poslove. Imali smo dobar odnos s alžirskom policijom, pa je suradnja oko zatvaranja prometa bila odlična. Po mom mišljenju, na SPIK-u smo proveli najbolju organizaciju u izvođenju radova.
► Kao kooperante na SPIKU ste imali i druga poduzeća, uglavnom iz Jugoslavije. Koja?
Ivan Martinović: Koperanti su bili Union Invest iz Sarajeva, Elektromehanika, Domoinvest i Građevinski institut iz Zagreba, Gradnja iz Osijeka, a od stranih firmi Tate iz Engleske, Pfeiffer iz Njemačke i alžirska firma Sider.
► Jedan od Hidroelektrinih projekata bio je i sustav navodnjavanja Mina. O čemu se tu radilo?
Ivan Martinović: U periodu od 1985.-1987. trebalo je izgraditi sistem za navodnjavanje u dolini rijeke Mine koristeći postojeću vodnu akumulaciju Bakhada-Saada za navodnjavanje 8.500 ha i opskrbu gradova Tiaret i Relizane pitkom vodom.
Od postojeće brane Es Saada vodozahvatom i kanalom od armiranog betona dužine 5,5 kilometara, tunelom promjera 3,2 metra dužine 1055 metara, akvaduktom Mina dužine 522 metra dovodi se voda do razdjelnog uređaja. Od razdjelnog uređaja trasom dužine 35 kilometara na lijevoj, a 35 kilometara na desnoj obali rijeke Mine voda teče trapeznim kanalima na kojima su izgrađeni mnogobrojni objekti, sifoni, akvadukti.
Na desnoj obali, za navodnjavanje spomenutih 8.500 ha, izgrađen je armirano betonski kanal od montažnih kanalica paraboličnog oblika u dužini od 19,5 kilometara, sa opremom talijanske firme Casagrande. Na ovaj sistem navodnjavanja priključuje se postojeći sistem, te sistem detaljne mreže kanala i cijevi u dužini 372 kilometara, kojeg je još trebalo izgraditi.
Na ovom projektu su kao kooperanti radili UMEL iz Tuzle i Vodny Stavby iz Praga. U intenzivnom periodu gradnje na gradilištu je radilo 300 naših i 1000 alžirskih radnika. Taj velik broj uvjetovan je velikom površinom gradnje sa dužinama kanala od 80 km.
Vrijednost izvedenih radova je bila 59 mlijuna dolara. I nije pokrila troškove izgradnje.
► Koji su tu bili najveći izazovi?
Ivan Martinović: Objekti koje smo mi napravili bili su izvanredni međutim teškoće su bile velike. To su brda Atlasa gdje hvatate vodu na golom terenu bez raslinja. A taj goli teren su obično pijesak i pjeskovita glina. Znalo se dogodit da sve pripremite za betoniranje trapeznog kanala koji se radi betonskim finišerom, i dođete ujutro i nestalo je 50 metara zemljane podloge jer je pala kiša i bujica je sve odnijela.
► Još jedan veliki projekt koji je uzvodila Hidroelektra bio je vezan uz vodu, a radilo se o hidrosistemu Chiffa – Harbil. To je dijelom ostalo nedovršeno, a Hidrolektra zbog terorizma napustila Alžir i više se nisu vratili. Kakav je to bio projekt?
Ivan Martinović: Ugovor za radove je potpisan u 11. mjesecu 1984. godine sa rokom izgradnje od pedeset mjeseci, a 1990. potpisan je aneks ugovora sa produljenjem roka izgradnje.
Devijacijom rijeka Chiffa i Harbil dovodi se voda do postojeće akumulacije Bou Roumi za povećanje kapaciteta. Projekt se sastoji od nasipnih brana s betonskim preljevima i ulaznim uređajima, vodozahvatima i pjeskolovima, te glavnim objektima, tunelima Chiffa dužine 15.500 metara i dijametra 2,5 metra i Harbil 4.600 metara, dijametra 2,5 metra.
Tunel Harbil sa branom je završen 1980. godine, a tunel Chiffa nije završen. Radovi su prekinuti, izvršeno je 62 posto od radova u trenutku prekida. Razlog prekida radova je smrtno stradanje dvanaest radnika Hidroelektre u 12. mjesecu 1993. godine od strane alžirskih ekstremista.
Vrijednost ugovorenih radova iznosila je 104 milijuna dolara. Na gradilištu je radilo naših 160, te 300 alžirskih radnika.
Nakon stradavanja naših radnika Hidroelektra je napustila radove u Alžiru.
► Hidrolektra je izgradila i manju branu u sklopu jedne od državnih rezidencija. Možete li reći nešto o tom projektu?
Ivan Martinović: Izgrađena je brana Zeralda za predsjedničku rezidenciju u mjestu Zeralda, blizu grada Alžira. To je posjed sa tropskim nasadima i zelenilom. Branu je isprojektirao Elektroprojekt Zagreb u svrhu stvaranja dva akumulaciona jezera za rekreaciju, a sve u sklopu područja rezidencije.
U doba izgradnje predsjednik Alžira je bio Chadli Bendjedid. U toku gradnje često je obilazio gradilište, a zaustavio bi se i razgovarao sa radnicima koji su rekli da je to uvijek bio ugodan razgovor.
► Koliko su bili kompleksni Hidroelektrini projekti prije vašeg dolaska? Spomenuli ste još jednu branu, Sidi Yacoub.
Ivan Martinović: Izgrađena je nasuta brana, duga 400 metara, visoka 92, s akumulacijom od 30 milijuna metara kubnih. Građena je između 1981. i 1985. godine, na izgradnji je sudjelovalo 400 naših i 1200 alžirskih radnika. Vrijednost investicije je iznosila 157 milijuna dolara. Kooperanti su bili Elektroprojekt iz Zagreba, Metalna iz Maribora i Vodny Stavby iz Praga.
► Prije vašega dolaska izgrađen je i Istočni izlaz iz grada Alžira. Postoji anegdota da su radnici na otvorenju ceste u gradu Alžiru direktora Čikaru nosili na ramenima po toj cesti.
Ivan Martinović: Izgradnjom istočnog izlaza tj. autoceste učinjena je velika korist za Alžir, jer se povećala propusna moć. Promet se odvijao normalno, što ranije nije bio slučaj. Velike simpatije građana dobio je direktor Čikara; bio je rado viđen u Alžiru. Cesta je rađena 1983., a završena 1984.
*Grad Alžir / foto: Saša Šimpraga
► Paralelno s velikim projektima, neki Hidroelektrini stručnjaci bili su angažirani i na manjim projektima, poput izgradnje spomenika u Alžiru. Za koje vi znate?
Ivan Martinović: U dogovoru sa lokalnim vlastima, u Vilaji (ekvivalent županije, op.S.Š.), naš šef poslovnice, arhitekt Vahid Hodžić sa svojim je suradnicima isprojektirao dva spomenika, od kojih je jedan izgrađen u Medeji.
► Jedan od značajnijih projekata bio je aerodrom Boufarik u istoimenom gradiću u blizini grada Alžira. Što je sve taj projekt uključivao?
Ivan Martinović: Gradnja Boufarika je počela 1986, a završena 1988. Objekt je građen za Ministarstvo obrane Alžira. Ugovarač radova i naš investitor bila je Savezna direkcija (SDPR) pri Ministarstvu obrane Jugoslavije koja je posao ugovorila s Alžirom.
Radilo se po posebnom režimu zbog specifičnosti projekta koji je bio vojni aerodrom. Izvodila se armiranobetonska pista i stajanke za avione sa svim potrebnim instalacijama, za dovod goriva direktno do aviona na stajanci. U to vrijeme to je bio najveći aerodrom u Alžiru sa pistom velike dužine dimenzionirane za velike transportne avione, za najveće terete. Radili smo i simulator letenja i adaptaciju postojećih objekata visokogradnje, te pomoćne objekte. Vodotoranj je izgradila Tehnika iz Zagreba, koji je dovršen kada smo mi otpočinjali radove. Glavni kooperant bila je Ingra Zagreb, sa svojim podizvođačima: Montmontaža, TPK (Tvornica parnih kotlova) i Domoinvest iz Zagreba. Vrijednost radova iznosila je 150 milijuna dolara. Na projektu je radilo 400 naših i 600 alžirskih radnika.
► Sudjelovali ste i u rekonstrukciji lukobrana u gradu Arzewu pored Orana, drugog najvećeg alžirskog grada. O kakvom se tu projektu radilo?
Ivan Martinović: Arzew je luka za izvoz plina i nafte, do koje se plin dovodi plinovodom i tu se ukapljuje pa transportira.
Taj je postojeći lukobran dužine dva kilometra izgradila njemačka firma, ali je oštećen od velikih olujnih valova. Oštećeni lukobran postao je opasnost za luku Arzew i naš je zadatak bio sanirati i dograditi lukobran da osigura luku. Radove smo otpočeli 1985, a završili 1990. godine – u produženom roku, jer je bilo zastoja. Vijednost radova na lukobranu iznosila je 85 milijuna dolara.
*Luka Arzew
► Do kakvih je problema došlo? Koliko je veliki lukobran bio kompleksni zadatak?
Ivan Martinović: Za taj posao trebalo je proizvesti određenu količinu kamenih blokova različite veličine. Posebno je trebalo proizvesti betonske elemente težine 40 i 60 tona. Oblik tih blokova bio je krnja piramida. Upotrebljena je ruda barit kao agregat zbog povećanja težine bloka, umjesto kamenog agregata. Barit se vadio u bližoj i daljoj okolici luke Arzew. Polaganje svih blokova izvodila je nizozemska firma Zinkon International, specijalizirana za takve poslove. Kako je lukobran bio oštećen, blokovi od ranije bili su razasuti po dnu mora i van gabarita lukobrana. Holanđani su sa velikom preciznošću, blok po blok, komad po komad vadili pomoću kompjutora i slagali u trup lukobrana. Nas je to oduševilo.
Podlogu za nadogradnju lukobrana trebalo je posebno izgraditi putem specijalne folije na kontaktu pješčanog dna i novog dograđenog lukobrana na dubini od 24 m. Za ovu foliju tražila se garancija od 200 godina u ime projekta kako ne bi došlo do ispiranja pješčanog dna u fazi eksploatacije starog i novog lukobrana.
Zinkon je 1987. obustavio radove jer je došlo do problema s plaćanjem izvedenih radova. Garancije nismo mogli dobiti, a Zinkon je tražio naplatu svojih radova. Hidroelektru je u to vrijeme financirala Jugobanka, što se odrazilo na plaćanje. Problem je bio u tome što mi nismo mogli realizirati naplatu kursnih razlika, i to je riješeno tek 1989. Razgovori sa Zinkonom su bili su dugotrajni i teški, no lukobran je nastavljen i projekt je završen.
► Spomenuli ste da je neke od poslova Hidroelektra dobila preko Savezne direkcije koja je ugovarala poslove u inozemstvu. Koliko je vanjska politika Jugoslavije utjecala na dobivanje poslova?
Ivan Martinović: Ako se ne varam, prvi veliki posao koji je jugoslavenska firma radila u inozemstvu bila je izgradnja luke u Latakiji. To je radio Pomgrad iz Splita, a radove su izvodili uz pomoć Jugoslavenske ratne mornarice koja je osigurala Pomgradu dio opreme za radove u moru.
Poslove smo dobivali iz dva razloga. Prvi je da je država utjecala na dobivanje poslova, često putem Nesvrstanih. Tako je bilo i za prvi posao u Alžiru, za cestu Chiffa-Berrouaghia. To se može reći i za izgradnju vojnog aerodroma Boufarik. A drugi razlog je bio to što su naše ponude bile za investitore najniže. Kod takvih projekata je bio problem što nismo uvijek poslovali s dobiti.
► Kakav je bio odnos prema radnicima iz Jugoslavije s obzirom na tada prisne političke odnose dvije prijateljske, nesvrstane, zemlje?
Ivan Martinović: U početku su odnosi bili odlični. Suradnja s Alžircima je bila jako dobra. U početku kad dobijete avanse za objekte, plaćanja radnicima su bila uredna i nije bilo nikakvih poroblema. Međutim, kako je vrijeme išlo, poteškoće su rasle, uslijedile su i borbe za rokove, veliki vantroškovnički radovi i naknadni radovi, problemi sa kursnim razlikama, nastale iz odnosa ugovorenog kursa 3,7 alžirskih dinara za jedan američki dolar, a završio na 5 alžirskih dinara za 1 američki dolar. Tako smo samo na SPIK-u iz kursnih razlika imali razliku 80 milijuna dolara potraživanja i taj nam je novac nedostajao. Kada uzmete sve te projekte u Alžiru, taj iznos se povećava i nedostaje na projektima za opremu, gorivo, plaće radnika, što ima za posljedicu kašnjenje radova.
Imali smo i štrajkove radnika koji su trajali mjesecima. Štrajkali su i naši i alžirski radnici. Tada se raspoloženje pomalo mijenja. To ne znači da je odnos prema investitoru i državi bio loš, ali je nama bilo teško.
► Kako je i je li u takvim situacijama pomagala država?
Ivan Martinović: Kad je cijeli projekt došao u pitanje, država je reagirala. Ante Marković, tada u svojstvu predsjednika predsjedništva Hrvatske, vodio je delegaciju – Hidroelektra je bila dio te delegacije – u Alžir sa svrhom pomoći Hidroelektri u rješavanju zahtjeva.
Zajedno samo radili tri dana u delegaciji u Zagrebu. U pripremi je Ante Marković aktivno sudjelovao i detaljno se upoznao sa svakim od navedenih problema. Delegacija je došla u Alžir, obavila razgovore sa alžirskom stranom i dio ovih zahtjeva je bio pozitivno riješen tako da su se mogli nastaviti radovi. Politika nas je na neki način uvela u taj posao i u određenoj mjeri i slijedila.
► Koliko je Hidroelektrinih radnika radilo u Alžiru?
Ivan Martinović: U periodu od 1985. do 1988. istovremeno se radilo na šest različitih objekata u Alžiru, a radna snaga je bila 2 700 naših i 4 300 alžirskih radnika. Ukupno oko 7 000 u tom intenzivnom periodu. Samo na SPIK-u je radilo oko 1 500 naših i 2 000 alžirskih radnika.
► Kakav je bio omjer radnika iz Hrvatske u odnosu na druge republike SFRJ?
Ivan Martinović: Hrvatska je imala jaku operativu, rukovodeći kadar je bio iz Hrvatske, ali gro radne snage je bila bosanska radna snaga. To su jako dobri radnici, posebno tesari, zidari, armirač, betonirci… Podizvođači su imali svoju radnu snagu.
► Jesu li im plaće bile bolje nego u Jugoslaviji?
Ivan Martinović: Plaće su bile jako dobre tijekom izgradnje prva tri objekta u Alžiru, i to je motiviralo ljude da idu raditi u Alžir. U završnom periodu izgradnje plaće su kasnile, po više mjeseci, i bile su umanjene.
► Gdje je bilo sjedište Hidroelektre u Alžiru?
Ivan Martinović: Upravnu zgradu za sve objekte imali smo u naselju Hydra, rezidencijalnomu dijelu grada Alžira, baš u blizini jugoslavenske ambasade. Na svakom projektu postojala je uprava gradilišta sa svojim rukovodstvom.
► Gdje ste vi stanovali?
Ivan Martinović: U hotelima El Djazair i El Aurassi. Ja sam povremeno dolazio u Zagreb jer sam imao i obaveze u Zagrebu. Avio veze sa Alžirom su bile dobre. Postojala je direktna veza Zagreb – Alžir tri puta tjedno, a druge dane preko Zuricha.
*Hotel El Aurassi, arhitekt Luigi Moretti, 1973., Alžir / foto: Saša Šimpraga
► Kakav je vaš dojam o Alžiru?
Ivan Martinović: Alžir je lijepa zemlja. Pojas uz Sredozemno more je najgušće naseljen. Gradovi sa lukama izgledaju kao europski gradovi na Mediteranu. Izdvojio bih gradove Alžir i Oran koji odskaču po ljepoti. Poljoprivredna imanja sa haciendama organizirana su pod francuskom upravom i izgledaju predivno. Nasadi voćnjaka, posebno mandarina, naranača, te vinogradi oduševljavaju. Kada su donijeli zakon da se zabranjuje alkohol, većina tih vinograda je nestala.
Ljudi su bili ljubazni i susretljivi prema nama. U 1989. godini počele su se osjećati određene promjene u odnosima među njima, ali ne i prema nama. Sjećam se da smo kolega i ja, vraćajući se automobilom sa gradilišta, na vijaduktu iznad nas vidjeli poredane ljude. Osjećali smo se nelagodno ali smo ispod vijadukta prošli slobodno. Poslije, u novinama smo pročitali da su bacali kamenje na vozila ispod u prolazu.
► Kakav vam je bio grad Alžir?
Ivan Martinović: Francuzi su isprojektirali Alžir za 800 000 stanovnika i mogli ste ga vidjeti samo noću kako sjaji u svojoj ljepoti. Međutim, po danu, grad je to koji vrvi ljudima i koji je naseljen sa četiri milijuna stanovnika. Glavnim ulicama i trgovima teško se kretati zbog gužve. Sva vaša pažnja je usredotočena na kretanje, a manje na uživanje u ljepoti grada Alžira.
*Grad Alžir / foto: Saša Šimpraga
► Možete li ispričati neku anegdotu iz Alžira?
Ivan Martinović: Engleska firma Tate je radila cementnu izolaciju čeličnih cijevi iznutra. Te cijevi promjera 500 mm do 2000 mm iznutra su izolirane sa 12 mm izolacije. Oni su radili izolaciju nakon što je cjevovod montiran. Njihov radnik je ležeći unutra upravljao kolicima radeći cementnu izolaciju i tako je prolazio kroz montirani cjevovod od početka do kraja. Taj čovjek je bio Škot. Radio je izolaciju ispod rijeke El Harrach u cijevi promjera 500 mm. Ušao je u cjevovod i obavio vrlo težak posao jer je prolazio kroz cijev položenu u dno korita vrlo prljave rijeke. Možete mislit kako je on izgledao kad je izašao. Poslije takvog napornog rada sličio je na krticu, a uvečer se on pojavio na večeri sređen i obučen kao škotski grof. Mi svi smo se oduševili tom transformacijom.
Razgovarao: Saša Šimpraga / sve tekstove ovog autora za Vizkulturu pročitajte na linku
Fotografije: Saša Šimpraga
Intervju je nastao u sklopu aktivnosti projekta Motel Trogir / Mediteranske mreže modernizma.
Motel Trogir je projekt Udruge za suvremene umjetničke prakse – Slobodne veze iz Zagreba.
Ostale intervjue nastale u sklopu suradnje projekta Motel Trogir i Vizkulture pročitajte ovdje:
vizkultura.hr/pravo-na-stan-kao-glavni-izazov/
vizkultura.hr/moderna-arhitektura-maroka/
vizkultura.hr/africki-i-azijski-opusi-hrvatskih-arhitekata/
vizkultura.hr/intervju-ivan-prtenjak/
vizkultura.hr/intervju-emin-turki/
vizkultura.hr/hrvatski-arhitekt-u-juznoafrickoj-republici/
vizkultura.hr/stanje-je-alarmantno/
vizkultura.hr/arhitektura-u-skromnim-uvjetima/
https://vizkultura.hr/urbanizam-susreta-slobostina/
https://vizkultura.hr/intervju-borislav-doklestic/
The post Politika je omogućila projekte appeared first on vizkultura.hr.